Publikacje wydane po 1950 r.


Zapraszam na nową stronę Zbieracza. Wszystkie teksty zostały przeniesione.



www.zbieraczstaroci.pl

Z powodu bardzo ograniczonych bezpośrednich informacji z okresu, który mnie interesuje, należy poszukiwać bardziej współczesnych wydawnictw, w których można znaleźć ciekawe teksty i wiadomości. Będę zamieszczał publikacje, które są pomocne przy pisaniu bloga, jak i kolekcjonowaniu. Większość z nich można bez większych problemów zakupić w księgarniach i antykwariatach.

1. "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego"


Są to materiały sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki, która odbyła się w Warszawie w październiku 1980 roku. Zawiera 18 referatów, z których dla mnie najbardziej interesujący to: Paweł Banaś - "Początki polskiego wzornictwa przemysłowego na przykładzie szkieł huty Niemen".
Książka wydana w 1982 roku, przez PWN.

2. "Moje huty szkła. Wspomnienia 1910-1965"


Autor książki, Piotr Haberko, opisuje swoje doświadczenia z pracy w hutach szklanych w Polsce. Człowiek nie mający wykształcenia, dzięki pracy zdobył wiedzę praktyczna w zakresie budowy pieców, donic i wanien szklarskich. Racjonalizator i wynalazca.
Książkę należy przeczytać, i "przesiać" by wyłowić ważne informacje, proszę nie sugerować się wstępem piewcy PRL-u, którego nazwiska nie wspominam.
Haberko pracował przed wojną w wielu hutach, więc jego relacje jako naocznego świadka rozwoju polskiego przemysłu szklanego, można uznać za autentyczne i ważne. Oczywiście jest to pewien wycinek, ponieważ autor nie pracował we wszystkich hutach w Polsce.
Książka wydana w 1980 roku, przez Ossolineum.

3. "Z dziejów szkła artystycznego w Polsce"


Bardzo ciekawa pozycja. Jest to wybór materiałów z sesji naukowej zorganizowanej w 1980 roku, przez Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze. Polecam szczególnie wykład Pawła Banasia, "Polskie szkło XX wieku. Stan badań. Postulaty badawcze". Natomiast z referatu Barbary Szelegejd "Zbiory szkła w muzeach polskich", możemy dowiedzieć się o ilości i rodzajach szkła, będących w polskich kolekcjach muzealnych.
Publikację wydało Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze w 1985 roku.